Liečivé účinky rastlín boli uchovávané, zaznamenávané a odovzdávané ako klenoty prostredia a dary prírody. Ich dostupnosť, zber, úprava, skladovanie a použitie zvládal všeobecne každý, kto sa chcel uzdraviť. Dnes je táto prvá cesta k zdraviu považovaná za podpornú – substitučnú, doplnkovú, zdĺhavú. Netreba však zabúdať na fakt, že masívny rozvoj chemicky vyrábaných liekov sa začal až po druhej svetovej vojne. V ideálnom prípade sa liek snažil nahradiť účinné látky z prírodných zdrojov – napr. liečivých rastlín tak, aby dosahoval istú konštantnú hodnotu a účinok. Neodborným zberom a spracovaním liečivých rastlín sa mohli ich účinky strácať, stať sa neúčinnými alebo dokonca toxickými pri prekročení dávky. V prípade tzv. vylepšenia vznikali nové lieky, ktoré bolo treba klinicky testovať na rozdiel od liečivých rastlín, ktoré už toto testovanie majú za sebou, pretože ich pacienti užívajú už od pradávna. Snaha zdieľať liečivé rastliny ako pomocníkov bola logická.
Vznikla však i neoficiálna vedná disciplína o veľmi silných pomocníkoch. Tajná náuka o jedoch a nebezpečných rastlinách, ktorá sa dlho nezapisovala a bylinkári si jej tajomstvo často “brali do hrobu”. Panovníci a darebáci sa ich snažili utajovať a použiť vo svoj prospech – dedičstvo. Ich použitie v armáde, tajných službách, politike, bolo jasné všetkým. Odvážni jedinci sa snažili odolať ich kúzlu. V niektorých tradíciách liečiteľ musel prejsť základmi toxikologického výcviku pre rozšírenie poznania. Niektoré silné byliny im naopak poskytli pôžitok, príjemné opojenie, magické schopnosti, mimotelové zážitky alebo aj smrť. Otázka dávkovania je vždy na prvom mieste. V liečbe veľmi silno účinnými rastlinami to platilo 100 násobne pretože výsledok skúšky mohol znamenať úplné uzdravenie alebo smrť. Historicky dochované je napr. používanie silno účinných rastlín v morových epidémiách ako lepšia voľba pred smrťou alebo pred následkami mentálneho postihnutia. V antike nájdeme záznam o odsúdení Sokrata za nevhodné politické názory. Musel vypiť odvar z Bolehlavu škvrnitého a zanechal nám aj podrobný popis účinku tejto byliny na vlastnej koži až po smrť udusením. Rokmi sa zaužilo delenie rastlín na liečivé a toxické… Lenže to môže byť aj trochu inak. Ak zmeníme dávkovanie pri bežne dostupnej kuchynskej soli, môže byť zdraviu škodlivá, rovnako ako pri vysokej dávke cukru. Paradoxom ostáva fakt, že obe suroviny môžeme kúpiť oficiálne a v akomkoľvek množstve… V prírode je to podobné. Čiže opäť platí pravidlo správneho dávkovania.
Niektoré rastliny, označované v atlasoch ako jedovaté, môžu byť toxické iba pri prekročení dávky, nevhodnom použití, či silnej kontraindikácií, čo dáva jasný dôvod k zaradeniu medzi jedovaté . V starších, či cudzokrajných atlasoch sú niektoré z týchto rastlín uvádzané ako liečivé a dostupné v obchodoch. Avšak, pre zachovanie zdravia je aj veľa liečivých a dnes ťažko nahraditeľných rastlín vyradených z liekopisov, čo je na škodu. Staré recepty sa tak stávajú bezcennými a rastliny nebezpečnými. Jednoduchým príkladom sú rastliny so silnými liečivými účinkami podporujúce prekrvenie, tvorbu nového tkaniva – napr. Kostihoj lekársky. Má pomáhať zrastaniu kostí, čo vyžaduje veľa krvi, tvorbu látok a ich náročný transport na miesto poškodenia. Ak ho však napríklad pridáte vo veľkom množstve do jedla, môže spôsobiť silné prekrvenie a krv v stolici. Rastliny podporujúce srdcovú činnosť sa ľahko môžu stať nebezpečné pre všetkých ľudí s vysokým krvným tlakom. A liečivky podporujúce vykašliavanie vám môžu pri nevhodnom dávkovaní poriadne zatriasť preťaženými pľúcami.
Vratič lekársky
Samotná rastlina je krásne žltá, voňavá a dostupná takmer každému. Na Ukrajine ju kúpite v lekárni, no u nás je už pár rokov vyradená zo zoznamu liečivých bylín. Ničí parazity a je súčasťou protiparazitných liekov napr. Trojčatka. Používa sa pri vydymovaní príbytkov, zahrieva vnútorné orgány ako pečeň a žlčník. Je však nebezpečná v tehotenstve, u ľudí s ochoreniami pečene a žlčových ciest a pre malé deti. Vtedy sa používať nesmie. Používa sa v kombinácii s pamajoránom, myším chvostom a samostatne v tinktúrovej alebo hydrolátovej forme či v homeopatickom riedení. Pri jej užití môžete pociťovať vnútorné teplo až horúčosť. Pri dlhodobom, či nadmernom používaní môže nastať zhoršenie zraku, zvracanie, silná zápcha, vysychanie slín v ústach, bolesť v žalúdku. Jeho silný účinok vám bude signalizovať nepríjemná chuť už v samotných ústach či pri jeho ovoňaní alebo ochutnaní. Niekto odolá, niekto nie. Pri jeho užívaní treba postupovať opatrne. Nie je to zlá rastlina – jednoducho je len veľmi silná. V menších dávkach v čajovej zmesi dokáže urobiť čaj ozaj prehrievajúcim a silne aromatickým – jeho užívanie však treba i tak dobre zvážiť. Pokiaľ nepoznáte svoje skryté slabiny, môže vám pekne zasiahnuť do života.
V prípade akýchkoľvek ťažkostí treba okamžite vyhľadať lekársku pomoc a ideálne so sebou priniesť vami užitú rastlinu. Môže sa vám aj stať, že niektoré rastliny si nechcene pomýlite alebo vám skrátka nesadnú. Vtedy ako prvá pomoc pomôže čierne uhlie alebo vodný roztok z dreveného uhlia.
Odvar alebo olejový macerát z vratiča pôsobí ako účinný, prírodný prostriedok proti vši vlasovej. Vlasy sa môžu s odvarom 20min. oplachovať. Použite oleja, vtieraním do vlasov a vlasovej pokožky je časovo náročnejšie ale aj oveľa účinnejšie. Nezabudnite následne vši vyčesať.
Silné rastliny treba používať opatrne a s rozumom.
Prajeme vám stále príjemné letné dni a v téme zabudnutých rastlín budeme pokračovať.
Weleslawa a Duchoslav
OZ Karpatské Slnko https://karpatskypecuch.org/