Kde bolo tam bolo, pred siedmymi storočiami, keď boli rieky čisté, stromy ctené a vzduch sa dýchať dal, žili raz deti a rodičia bez vážnejších potravinových alergií a averzií. Asi tak by znel začiatok príbehu, ktorý by hovoril náš prvý mozog – tráviaci trakt svojim deťom, keby ich mal.
Žijeme v zvláštnej dobe, ktorá je dosť intenzívna podnetmi zvonku, ale najmä situáciami, ktoré sú pre nejednu rodinu riadna zaťažkávacia skúška. Často siahame po probiotikách a vylepšujeme nimi mikrobióm čriev. Dôkladne sa tejto téme doc. MUDr. Ladislav Kužela, PhD., MPH. https://www.kuzela.sk/, ktorý mikrobióm podrobne skúma a priniesol veľmi zaujímavé poznatky, ktoré vysvetľuje zrozumiteľne aj pre laickú verejnosť. Tráviaci trakt môžeme vnímať ako náš prvý mozog. Od jeho kvality závisí veľmi veľa vecí už v útlom detstve. U nás v lekárni si doslova podávajú kľučku rodičia, ktorých ratolesti majú celý rad alergií a intolerancií, vrátane tých potravinových a histamínových. Boli časy, keď sme si jednu generáciu potravinových alergikov vychovali tým, že sme matkám zakazovali v tehotenstve jesť množstvo vecí. Lenže dieťa ak počas vývoja v maminkinom brušku danú vec neochutnalo cez jej výživu, telo to vníma ako hrozbu a imunita bojuje. Dnes je to už našťastie inak a prístup k tehotným ženám sa zmenil. Veľa nevhodných a chemických látok sa do potravy dostáva cez chemické ošetrovanie obilnín, prípravou jedla zo surovín zo zahraničia, kde nemáme ani poňatia, ako bola surovina spracovaná a pridáva sa aj diagnóza „nečítania etikiet“ a prirodzená neznalosť skratiek, uvádzaných na nich, čo skrývajú. Je tu veľa faktorov, ktoré vplývajú na naše brušká, aké kedysi nebývali. V dospelom veku už ľudia zvyčajne vedia, čo im dobre nerobí a nachádzajú aspoň aké také riešenie tak, aby necítili silný diskomfort. Pribúdajúcim vekom sa trávenie spomaľuje, znižuje sa motilita čriev a s tým prichádzajú problémy s vyprázdňovaním, hnačkami či nafukovaním. Ako si pomôcť pri detských kolikách? Odporúčame siahnuť po bunkových soliach Calcium phosphoricum D6 a Magnesium phosphoricum D6, rumančekový čaj. Pokiaľ problém pretrváva viac ako 7 dní, je potrebnú prehodnotiť jedálniček dieťaťa a možnú psychickú záťaž v škole alebo v škôlke. Ako si pomôcť pri histamínovej intolerancii? Okrem dodržiavania prísnej histamínovej diéty aspoň na 3 mesiace, používať doplnky ako sú quercetín s vit.C, šťava z čiernej reďkovky, liečivý nápoj Colonbene histam, extrakt z huby Enoki.
Ako si pomôcť pri Crohnovej chorobe a Ulceróznej kolitíde? Tu je to náročnejšie vzhľadom na závažnosť ochorení, ale doplnkovo máme výbornú skúsenosť s Čajom na zápal žalúdka a čriev z našej produkcie, bunkovými soľami Ferrum phosphoricum D6 a Natrium muriaticum D6 a nápoj Colonbene forte. Ako si pomôcť pri nevoľnosti v dôsledku otravy jedlom? Výborne zaberá homeopatická liečba, podľa príznakov sa môže použiť Arsenicum album, Nux, vomica, Gastrocynesine a iné. S výberom Vám rady pomôžeme. Ako si pomôcť v staršom veku pri problematickej stolici? Častokrát stačí upraviť stravu a pridať do jedálnička sušené slivky, figy, inulín, proboitiká s inulínom a viac tekutín. Ak sa stav neupraví viete siahnuť po čínskej medicíne kvapky Sametová strouha, Wan 091, 092 alebo Phytolax, ktorý je kombináciu byliniek a sušeného ovocia.
Nedávno ste si mohli u nás v lekárni vypočuť odborníčku v oblasti personalizovaných probiotík pre ľudský mikrobióm,

PhDr. Mgr. Petra Vadovičová, PhD.https://www.zdravyzivka.sk/, ako trávenie ovplyvňuje kvalitu života človeka počas jeho celej životnej cesty.
O jej ďalšej prednáške u nás v lekárni, vás budeme informovať.
Prajeme vám pokojné októbrové dni, s úctou kolektív lekárne Íris🌈.