Prechodné ročné obdobie patrí k magickým okamihom dní v celej prírode. Je to život na hranici ročných období, kedy sa môžeme cvične pripravovať na nadchádzajúce obdobie pričom sa nám však stále ešte vracia končiace obdobie. Teplé letné dni sú striedané studenými, suché s mokrými, veterné s bezveternými. Akoby sa počasie nevedelo rozhodnúť. No na rozdiel od nás, počasie vie celkom presne, čo robí – pripravuje sa, upratuje tam kde treba, necháva čas tam, kde chýba a všetko mieša preto, aby sa sily a zvieratá presunuli niekam inam. Ľudský organizmus sediaci v teple kancelárie, vykurovaného obydlia si hádam z toľkých jesenných podnetov aspoň niečo všimne a hádam sa prispôsobí…
Skoré i neskoro jesenné počasie je obdobím magickej prírodnej hojnosti. Stále nachádzame cenné liečivé byliny, pre zber ich koreňov, plodov z divokých kríkov, stromov a najmagickejších plodov lesov – HRÍBOV.
Hríbové spojenie
Odpradávna ľudia žijúci v súlade s darmi prírody: lesnými plodmi, nemohli nevyužívať hríby. Od malých, cez veľké až po gigantické stromové. Samozrejme nejeden labužník si skrátil cestu života neuváženou konzumáciou. A u Slovanov je to silná genetika – máme na hríby skrátka nos, čo nás nik nemusí učiť. Drevokazné hríby rastúce aspoň 1meter nad zemou, nebývajú jedovaté a veľké množstvo z nich je dokonca labužnícky jedlých.
Najznámejšia Reishi je naša domáca
Lesklokôrka obyčajná rastie aj v našich lesoch, v medicínskej kvalite a patrí k hviezdam jesenných mokro-teplých aj studených dní. V Číne a Japonsku je považovaná za cisársku hubu. Robí telo ľahkým a nikdy nestarnúcim.
Liečivé účinky by zabrali niekoľko kníh. Avšak hlavnou výhodou Reishi je, že vás dokáže udržiavať zdravými, podporuje imunitu, má dokázateľné podporné účinky pri onkologickej terapii, dodáva energiu(posilňuje esenciu obličiek). Utišuje ducha, preto je vhodná pri nervozite, nepokoji, podráždenosti z vyčerpania, upravuje spánok a prináša farebné sny. Dokáže veľmi rýchlo znižovať vysokú hladinu histamínu v krvi, je vhodnou doplnkovou terapiou pri potravinových intoleranciách či alergiách. Doplňuje prázdnotu ducha a výrazne dopĺňa krv i jej kvalitu. Jej užívanie má dlhú tradíciu u všetkých kultúr, dokonca v Európe patrila medzi základné liečivé hríby.
Je trochu ťažšie ju nájsť, keďže sa dobre skrýva netrénovaným očiam. Ľahšie dostupnou a častejšie prehliadanou a nemenej účinnou je Lesklokôrka plochá, ktorá sa veľmi dobre maskuje na odumretých kmeňoch. Oba druhy síce patria k drevokazným hubám, no ich chuť je veľmi podobná klasickým suchohríbom. Zbierajú sa zrelé plodnice bez náznaku plesní – je potrebné ich ihneď nakrájať na plátky, lebo ak uschnú, hríb sa stáva tvrdým ako drevo. Plátky hríbu sušíme na papieri a skladujeme v sklenených dobre uzavretých nádobách, keďže dokonalé usušenie nastane až po pár dňoch, nádobu na skladovanie kontrolujeme, a prvé dni vetráme, kvôli prípadnému vzniku plesní.
Sušené drevokazné hríby môže použiť na prípravu odvarov, tinktúr, likérov, rozomletú na prach môžeme užívať po čajových lyžičkách, alebo v sušenej práškovej forme, naplniť do želatínových kapsúl. Vždy sa užívajú na prázdny žalúdok, pol hodinu pred jedlom alebo 1hod. po jedle. Užívanie môže byť dlhodobé až niekoľko mesiacov, ideálne minimálne 3 mesiace. Pri užívaní drevokazných hríbov je dôležitý príjem kvalitnej čistej vody. Hríby, ako aj ich liečivé účinky, môžu vyrásť iba so živou vodou.
Prajem vám príjemný koniec jesenných dní.
O hríboch budeme ešte pokračovať, v ďalšej sérii článkov.
Duchoslav a Weleslawa