Príroda má svoj vlastný vesmírny kolobeh, a tak sa i túto jar 🌷v dejú veci, ktoré nás môžu prekvapiť. Niektoré stromy🌳, rastliny už odkvitli, iné sa nechali spáliť mrazom, chladom… A iné sa napriek pokročilému kalendárnemu dátumu ešte ani neobjavili. Avšak dlhodobým pozorovaním, pravidelným zberom liečivých rastlín môžeme pozorovať nielen presne určené rastlinné osvedčené postupky kvitnutia🌺, ale aj ich bláznivé výstrelky. Ťažko hovoriť, či ide o chybu načasovania, genetiky alebo neohlásenú zmenu počasia. Každý rok je to skrátka inak a aj príroda dokáže pružne meniť poradie, preskupovať celé spoločenstvá rastlín, čakať alebo sa ponáhľať s kvitnutím a dokonca hmyzom napadnuté plody nechať omrznúť, opadnúť alebo uchrániť kvety hoc aj pod aprílovou nádielkou snehu.
Pravidelné spomalenie
Takmer pravidelne a vypočítateľné zatmenia slnka majú dopad na výkyv rastu, poradia a teploty. Keď sa Zem🌎 a Slnko🌞 s Mesiacom🌚 blížia do zákrytu, dôjde k splošteniu až odkloneniu životodarných teplých slnečných lúčov, čo sa môže odraziť na ochladení, zrážkach v počasí. A tak rastliny, ktoré vedia, sa podľa toho zariadia. Ak stihnú, odkvitnú a dokončia cyklus alebo len čiastočne vyvinú kvety, ktoré neotvoria alebo ostanú čakať učupené v tráve pred ostatnými, silnejšími. Toto sa deje každý rok v letnej a zimnej časti roka.
Skalný odboj
Jedným z málo známych druhov liečivých rastlín sú naši skalní veteráni. Slovenská forma Aloe Vera známa z našich striech, Tatier a skalných oblasti – Skalnica strechová – Sempervivum tectorum – Skalná ruža🌺. Kedysi zdobila nielen skalné oblasti, kamenné stráne, ale bola praktickou ozdobou záhrad nielen súkromných, ale aj verejných priestranstiev, kde pokrývala veľké plochy. V južných oblastiach pokrývala strechy svojím porastom, chladila a vraj bránila požiarom – veď logicky obsahuje veľa vody💦, ktorú dokáže dlhodobo zadržiavať. Verilo sa, že je silným ochrancom nielen pred požiarom, ale aj bleskom. Nekvitne každoročne, pretože tiež potrebuje svoj čas. Jej liečivé účinky i použitie sú podobné s Aloe Vera, avšak dostupné v prírode našich lesov, či obydlí, jej pestovanie je nenáročné. Napríklad v Maďarsku je zákonom chráneným druhom.
Obsahuje triesloviny, sliz, ovocné kyseliny (jablčná a izocitrónová). Šťavu môžeme používať priamo na rany, pohmoždeniny, vredy predkolenia, čiastočné analgetikum zubov, pri drobných popáleninách, či dokonca pri ušných ťažkostiach sa namočený tampón v slize rastliny vkladal do ucha. Je možné po rozmliaždení vyrobiť tinktúru, na výrobu stabilnej masti na odreniny, popáleniny, kožné ekzémy. Mladé lístky🍃 je možné zmiešať s medom a po krátkom čase užívať pri detoxikácii vnútorne. Ovocná chuť, najmä po dažďoch🌧, kedy je skalnička dobre napojená, je osviežením v šalátoch. Používala si pri bodnutí hmyzom. Vnútorné použitie posilňuje celkovú imunitu, zlepšuje metabolizmus a predlžuje ľudský vek.
Je to stály klenot našej prírody, ktorý upadá do zabudnutia a vidieť skalnú ružu kvitnúť osviežuje nielen ducha, ale aj telo. Keď ju nájdete v prírode, pozorne si ju prezrite a venujte jej pozornosť ako pracuje s vodou, počasím, farbami, v v každom ročnom období má dosť síl na rozdávanie, preto si ju naši predkovia tak vážili.
Prajeme krásne jarné dni
Duchoslav a Weleslawa
www.karpatskypecuch.org