K zatmeniu Slnka dochádza minimálne 2krát do roka, o čom vedela už staroveká astromedicína. Preto podľa dlhoročných pozorovaní pacientov a voľne dostupných liekov z prírody bola o krok vpred pripravená na možné ťažkosti v zdraví. Zhruba týždeň pred zatmením dochádza k ochladeniu❄️, silnejším vetrom💨, nepredvídaným prehánkam🌧, prívalom dažďa alebo mrazom či krúpom. Takže nielen lekári, astrológovia, ale aj poľnohospodári sledovali, kedy nastane. Rastliny boli najčastejším zdrojom liečiv🍃 pre bežných ľudí a v upravenej forme ich používala medicína. Preto si i teraz môžete všimnúť, že niektoré rastliny už radšej predčasne odkvitli a iné, pre tento čas už bežné, rastú pomaličky a s kvitnutím sa neponáhľajú. Z dôvodov blížiaceho sa zatmenia aj naše kozy ostávajú v malom výbehu a na pastvu pôjdu až pár dní po zatmení🌚.
Zatmenie a zdravie
Z hľadiska astrológie je zatmenie považované za významný vesmírny úkaz najmä pre znamenia, v ktorých sa práve bude nachádzať slnko a mesiac. Aprílové zatmenie u nás nebude viditeľné, pretože nastane o 21:28 miestneho času, čiže po západe Slnka. Keďže nastane v znamení býka, môže ovplyvniť práve časti tela, ktorým vládne znamenie býka – čeľusť, krk, zuby, trojklaný nerv, sčasti oči, pretože v súhvezdí sa nachádza i hmlovina, majúca vplyv na kvalitu zraku – čiastočné zhoršenie najmä vo večerných hodinách. Vychádzajúcim znamením na oblohe bude znamenie strelca, takže ľudia narodení alebo silne ovplyvnení strelcom🏹 môžu toto zatmenie tiež silne pociťovať v psychickej aj fyzickej rovine. Preto by sme v tento čase nemali robiť žiadne odvážne dobrodružné aktivity, vlastné strelcom – čiže pozor na úrazy v spojení so zrakom, a bedrovými kĺbmi i stehnami!
Všeobecne nárast vplyvu zatmenia môžeme pociťovať viac dní vopred, v závislosti na našej citlivosti. Nielenže sa blíži Nov🌚, kedy je noc logicky tmavšia, ale i pokles teploty môže mať vplyv na naše vnímanie. V tento čas je dôležité sa veľa hýbať, aby sme rozprúdili životnú silu a vnímať zatmenie ako nejaký symbolický predel. V tento čas dbáme viac na overené zásady zdravého stravovania a konzumujeme iba čerstvé potraviny. Venujeme zvýšenú pozornosť ústnej hygiene – čistá zubná kefka, úst sa dotýkame iba čistými rukami, nejeme neumytú zeleninu🍇🥦, ovocie. Veľkú pozornosť venujeme i starostlivosti o naše uši a krk. Na mieste je nosiť čiapky, klobúky, šatky a dobre chrániť krk – zátylok proti prechladnutiu, prievanu. Ráno si urobíme jemnú masáž krku a rozcvičujeme ho opatrne – cez deň telefonujeme kratší čas, aby sme neostali s hlavou naklonenou na stranu. Večer sa vyhneme umelému osvetleniu počítača, mobilu, tabletu. Cez deň pozorujeme zelenú krajinu, rastliny – zelená farba je opačnou farbou červenej – za ktorou ide rozzúrený býk.
Duchoslav a Weleslawa
www.karpatskypecuch.org